روش مطالعه گرامر و واژگان زبان انگلیسی برای کنکور

روش مطالعه گرامر و واژگان زبان انگلیسی برای کنکور

اشتباه خیلی از کنکوری ها این است که نمی‌دانند روش مطالعه هر درس چیست و چگونه باید مطالعه کنند و با شیوه مطالعه نادرست وقت خود را تلف می‌کنند و موفقیت لازم را نیز در تست زنی کسب نمی‌کنند. مهم پر کردن ساعت مطالعاتی نیست، مهم درست مطالعه کردن است. در این مقاله تلاش می‌کنم شیوه درست مطالعه گرامر و واژگان زبان را به شما توضیح دهم.

ساعت ها توضیحات ساختار گرامری نخوانیم!

هر زبانی ساختار دستوری خاص خوذش را دارد و ما طبیعتا باید آن ساختارها را بشناسیم؛

اما آیا فقط با خواندن فرمول های ساختارها آن قواعد را یاد می‌گیریم و استفاده کنیم؟

enlightenedبرای مثال ساختار هایی برای حال ساده یا همان simple present  وجود دارد اما حفظ کردن فرمول های ساختار این گرامر به ما در حل تست ها کمک نمی‌کند و اگر شما ساعت ها وقت برای حفظ کردن این فرمول ها بگذارید، در حل تست ها گیج می‌شوید و کار اشتباه بعدی که انجام می‌دهید این است که دوباره به سراغ حفظ کردن ساختار می‌روید و این دور باطل ادامه پیدا می‌کند.

* هر ساختار، قانون و قاعده ای اجرا نشود از یادمان می‌رود؛ پس ما لازم داریم بعد از مطالعه ساختار های گرامری از آن ها استفاده کنیم تا ملکه ذهنمان شوند.

برای یادگرفتنِ روش مطالعه‌ای برای کسب نتیجۀ متفاوت‌تر می‌توانید از درسنامه کتاب زبان انگلیسی جامع کنکور انتشارات مشاوران آموزش استفاده کنید. در این کتاب بعد از توضیح دقیق و جامع هر ساختار گرامری مثال آورده شده است. و نکاتی هم در کادر tips  برای هر بخش گفته شده. بعد از مطالعه ساختار به سراغ exercise  بروید تا مطالبی را که مطالعه کردید تثبیت کنید، دقیقا این بخش شما را وادار به استفاده از گرامر می‌کند.اینگونه دیگر ساختار هارا فراموش نمی‌کنید و صرفا حفظشان هم نکرده اید که به کارتان نیاید.

همچنین در درسنامه قبل از اینکه تست های گرامر آورده شود بخشی با عنوان test yourself  وجود دارد که به شما این امکان را می‌دهد تا ساختار ها را استفاده کنید و ملکه ذهنتان شود.

اینگونه بعد از مطالعۀ ساختاری گرامر، خودتان را ارزیابی می‌کنید. 

بلافاطله تستِ سنجشی نزنید!

 *منظورم این است که بعد از مطالعه، پرکاری تستی (کار کردن تمام تست‌های مربوط به آن مبحث) انجام ندهید. 

enlightenedطبق نموار فراموشی بیشترین زمانی که مطالب یادتان می‌رود 24 ساعت بعد از مطالعه کردن است. اگر به محض پایان فرایند مطالعه به سراغ تست بروید متوجه نخواهید شد که چه مطلبی را دقیق نخوانده اید یا باید دوباره مرور کنید؛ اما بعد از 24 ساعت که تست بزنید کاملا می‌فهمید که در مطالعه چه بخشی کم کاری کرده اید یا لازم است کدام بخش را مرور کنید. به این صورت نتیجه بهتری از تست زدن به دست می‌آورید.

یک نکته کاربردی ...

 برای اینکه نگران فراموش شدن گرامری که خواندید نباشید؛ می‌توانید حداقل شبی 5 تست از آن مبحث بزنید تا مطالب را دوره کنید؛ زیرا زبان بسیار فرّار است و باید دائم مطالعه شود.

enlightenedنکته مهم در پاسخ به این 5 تست تحلیل کردن آن هاست.  بیایید تستی از کنکور 99 انسانی را تحلیل کنیم:

تحلیل تست:

اولین کاری که بعد از دیدن تست می‌کنید این است که به دنبال واژه هایی بگردید که معنای آن را بلد هستید؛ در این تست 3 کلمه where,when,football  از همه راحت تر است، در گزینه ها نیز فعل invent   را میبینید پس حدس شما این است که تست راجب زمان و مکان اختراع فوتبال صحبت می‌کند. اگر به عبارت there is no اول سوال دقت کنید متوجه می شوید که اختراع فوتبال مشخص نیست و از آن جایی که فاعلی هم نداریم پس حتما پاسخمان مجهول است و گذشته (فوتبال یک زمانی در گذشته اختراع شده) گزینه 1 مجهول نیست پس رد می‌شود. گزینه 3 هم گذشته استمراری است و رد می‌شود. گزینه 4 مجهول است اما گذشته نیست پس رد می‌شود و در آخر پاسخ ما گزینه 2 است.

enlightenedمیبینید که تنها با حل کردن 1 تست چند گرامر را مرور کرده اید پس اگر 4 تست دیگر هم به همین شکل تحلیل کنید ، گرامر های بیشتری را مرور می‌کنید.

واژگان؛ فرّار ترین مبحث زبان

واژه یا همان vocab  از مباحثی است که اگر استفاده و مطالعه دائمی نداشته باشید خیلی زود فراموشتان می‌شود. این مسئله حتی برای اساتید زبان نیز مطرح است. پس از فراموش شدن واژه ها اضطراب نگیرید و فقط به شیوه ای درست آن هارا مرور کنید.

پیشنهاد زیر را امتحان کنید ...

لیستی از واژگان هر درس زبان انگلیسی را تهیه کنید از الف آغاز کتاب گرفته تا پایان؛ سوالات واژگان کنکور از همه بخش های کتاب درسی و کتاب کار طراحی می‌شوند.

تهیۀ چنین واژه نامه ای زمان‌بر است پس می‌توانید از جدول واژگان کتاب کمک درسی استفاده کنید. 

enlightened در کتاب زبان جامع کنکور مشاوران علاوه بر بیان معانی کلمه ها، part of speech  کلمه نیز آورده شده و مثال هایی برای هر کلمه تا کار شما برای به یاد سپاری واژگان راحت تر شود. البته خوتان هم می‌توانید مثال هایی بزنید یا کلمات را رمز گذاری کنید. ممکن است واژه ای نام یکی ار فیلم ها یا موسیقی های مورد علاقه‌تان باشد و به یاد سپردن آن به این شکل بسیار کمک کننده است. یا اینکه کلمات را با کمک آوا و نوع تلفظشان رمزگذاری کنید.

enlightenedمثلا وقتی کلمه happy  را می‌خوانید با لحن شاد و و در کل با شادی بخوانید و اگر تستی را ببینید که معنای کلمه happy  را باید بدانید تا پاسخ دهید ؛ آن آوا در ذهنتان به صورت ناخودآگاه مرور می‌شود و حتی اگر معنای دقیق واژه را به یاد نیاورید متوجه می‌شوید که معنایش به شادی و خوشحال بودن ربط داشته است.

مهم است که بدانید ...

در مبحث واژگان، گاهاً شما با کلماتی روبه‌رو خواهید شد که چند معنی دارند و بهترین راه این است که برای فهمیدن معنی درست به جمله عبارت یا حتی متنمان توجه کنیم.

enlightened برای مثال کلمه order  معانی مختلفی دارد؛ اگر متن و جمله مان به رستوران و یا خرید کردن اشاره کند به احتمال زیاد معنای(سفارش دادن) مورد نظر است.I want to order a pizza) ( اما اگر همین کلمه در جمله ای باشد که به نظم و چیدمان اشاره کند معنای (به ترتیب، ترتیب ) مد نظر است.(please put the books in order)

جدول واژگان تمام شد، حالا وقت تست زدن است.

همانطور که گفتم اگر بخواهیم با توجه به نمودار فراموشی پیش برویم باید 24ساعت از مطالعه مان بگذرد و به تست ها مراجعه کنیم. این گونه بهتر متوجه می‌شوید که کدام کلمات را یادگرفته اید، کدام را دائم فراموش می‌کنید و کدام را با واژه ای دیگر اشتباه می‌گیرید. بهتر است یک تست واژه هم باهم تحلیل کنیم تا ترستان از تحلیل بریزد.

enlightened  از شما در این تست خواسته شده که به جای کلمه fleeing  کلمه ای دیگر قرار دهید تا همان معنا را بدهد. اگر دو خط اول متن را بخوانید، متوجه عبارت empty of animals  خواهید شد که راحت ترین عبارت در کل دو خط اول است ، از همین جا میتوانید حدس بزنید کع کلمه fleeing  یا معنای خالی می‌دهد یا به امری اشاره می‌کند که موجب خالی شدن مکان شده است. حال به سراغ گزینه ها می‌رویم. گزینه 4 که واژه escaping from  را دارد به معنای ( فرار کردن از) تنها گزینه ایست که به مفهوم خالی شدن مکانی از موجودات اشاره دارد و بقیه گزینه ها رد می‌شوند.

 بعد از تحلیل تست ها لیستی از کلمه هایی که فراموش کرده و یا اشتباه گرفته اید تهیه کنید تا برای دوره درس دوباره تمام واژگان را نخوانید.

یک نکته کاربردی:

می‌توانید شبی 10 دقیقه به مطالعه کردن لیست واژگان خودتان که از تحلیل تست ها به دست آمده اختصاص دهید.

بعد از مطالعه هر دو بخش به سراغ تست های کنکوری در کتاب جامع بروید تا با تلفیق تست های واژه و گرامر آن درس مواجه شوید و مطالب مقایسه ای در ذهنتان نقش ببندد.

در انتها کتاب جامع زبان انگلیسی هم جدول کلمات مشابه وجود دارد . هم لیستی از صفت ساز ها، قید سازها، فعل سازها، منفی ساز ها و فعل های دو کلمه ای پر اهمیت قرار داده شده. در نهایت جدول فعل های بی‌قاعده هر سه پایه نیز آورده شده است. حتما از جدول ها استفاده کنید ؛هم برای بخش گرامر مفید اند و هم واژگان.

برای مشاهدۀ بخشی از کتاب زبان جامع کنکور مشاوران و خرید با تخفیف کلیک کنید. 

صحبت آخر:

برای درس زبان انگلیسی خواندن فقط کتاب درسی کافی نیست باید از کتاب کار هم استفاده کنید تا درصد مطلوبی را کسب کنید همچنین پرکاری تستی بسیار اهمیت دارد و مهارت شما را در این درس بیشتر می‌کند با روخوانی گرامر و واژگان پیشرفتی نمی‌کنید و فقط زمان را هدر می‌دهید؛ روش‌های گفته شده در این مطلب را اجرا کنید.

نگار رفیقی.

انتشارات مشاوران آموزش؛ ناشر تخصصی دروس عمومی است. به منظور خرید کتاب‌های مشاوران آموزش، با شمارۀ زیر تماس بگیرید.

تلفن : 02166975727 داخلی 203 الی 205

بیشتر بخوانید:

غول کشی، به سبک زبان کنکور؛ متن و کلوز زبان انگلیسی در کنکور

چگونه زبان انگلیسی کنکور را صد بزنیم؟

 

0 نظر

نظر شما چیست؟