غول کشی، به سبک زبان کنکور

غول کشی، به سبک زبان کنکور

متن و کلوز زبان انگلیسی در کنکور

کنکور علوم انسانی و حتی رشته های دیگر غول هایی دارند. این غول ها را نمی توان شمرد، زیرا هر ساله عده ای از این غول ها جای خود را به هیولا های دیگر می دهند؛ اما یک سری از این غول ها پای ثابت و مشکل ساز همیشگی برای بچه ها هستند. در رشته ی ریاضی دیفرانسیل و انتگرال، در تجربی زیست شناسی و فیزیک، در علوم انسانی هم می توان به ریاضی و مسائل اقتصاد اشاره کرد.

اما یک درسی وجود دارد که نقطه مشترک تمام رشته ها است. درسی که همه بلد هستند و هیچکس بلد نیست. درسی که کسب درصد خوب در آن از مشکل ترین کارهای روزگار است. درسی که...

 همۀ دانش آموزان با هر سطح زبانی و هر میزان درس خواندن، در زبان انگلیسی کنکور مشکل دارند. اصلا مهم نیست چند ترم کلاس زبان رفته اید، چقدر لغت بلدید یا حتی اسطوره ی گرامر هستید. چون با تکمیل بود در این زمینه ها تنها 48 درصد در کنکور کسب می کنید ( که کسب همین 48 درصد هم کار بسیار سختی است، زیرا باید تمام تست ها را بزنید و تمام لغات و گرامر کنکور را به اصطلاح فول باشید.)

خب حال سوال اینجاست که 52 درصد باقی کجا می رود؟

در تمام آزمون های معتبر دنیا در زمینه ی زبان انگلیسی، از آیلتس گرفته تا تافل، از تی تی سی گرفته تا جی آر ای، همگی در یک بخش سوالات مشترک هستند، درک مطلب. درک مطلب به طور کلی از دو بخش تشکیل شده است؛ یکی کلوز تست و دیگری ریدینگ.

در کنکور هم این دو بخش را داریم. از 25 سوال زبان در کنکور سراسری، 13 سوال به درک مطلب اختصاص دارد، که باز از این 13 سوال، 5 سؤال آن کلوز تست و 8 سوال به صورت دو ریدینگ به همراه 4 سوال می آید. پس دریافتیم که 52 درصد کنکور در درس زبان به درک مطلب اختصاص دارد.

به جرئت می توان گفت که سخت ترین، و حتی بدقلق ترین قسمت کنکور در مقایسه با تمام درس ها، درک مطلب است.

مسئله از کجاست؟

حتی دانش آموزهای قوی هم گاها در این بخش مشکل دارند. این مشکل به چند دلیل است:

- لغات خارج از کتاب فراوان در آن دیده می شود؛

کتاب های زبان در سال متوسطه دوم بسیار سبک هستند. مطالب اساسی و سخت آن چنانی ندارند، اما تمامی ضعف زبان کنکور در درک مطلب جبران می شود. جملات طولانی و نا مفهوم و پر از کلمات غریبه در آن بیداد می کند.

- طولانی بودن متن ها؛

گاهی مواقع مشاهده می شود که متن ها بیش از حد طولانی هستند و از یک جایی به بعد ذهن خسته شده و تمرکز از دست می رود.

- کمبود زمان؛

به طور کلی و با توجه به دروس عمومی دیگر 20 دقیقه زمان برای زدن تست های زبان وجوددارد. تعداد سوالات هم 25 عدد است؛ این ارقام نشان از زمان کم ما برای زدن تست ها دارند.

 ( دقت کنید این اعداد با توجه به این هستند که شما بر تمام دروس عمومی به یک اندازه سرمایه گذاری کنید؛ مثلا 15 دقیقه برای هر درس عمومی که مجموعاً 60 دقیقه می‌شود، یک ربع از 75 دقیقه باقی می‌ماند که می‌توانید بر روی سؤالات شک‌دار و نزده‌تان تمرکز کنید.)

- عدم آشنایی ما با خوانش متن و تست متن زدن؛

همه ی ایراداتی که تا به این جا گفتم همگی در این مورد خلاصه می شوند. اگر ما بلد باشیم که متن خوانیم و تست بزنیم تمام مشکلات عالم و آدم حل می شود.

اما چه جوری متن خوانی و زدن تست های آن را یاد بگیریم؟

بسیار راحت؛ ابتدا کتاب زبان مشاوران آموزش را تهیه کنید ( این کتاب به همراه قیمت آن و نمونه از درسنامه و تست های آن را می توانید در اینجا مشاهده کنید)،

در قدم بعد باید درسنامه ی متن و کلوز را به دقت مطالعه کنید. اما مطالعۀ تنها کافی نیست؛ این مطاله باید همراه تست زنی و متن خوانی باشد. (که این کتاب با بیانی ساده، یادگیری شما را آسان‌تر کرده است.)

حال هر شب یک ریدینگ و یک کلوز تست بزنید. تا عید این روش با شما کاری می کند که از پسِ 13 تست درک مطلب در  دفترچۀ عمومی کنکور بربیایید و حتی تست‌های مبحث متن و کلوز را از تست های لغت و گرامر راحت تر بزنید. می گویید نه؟ امتحانش رایگان است.

کانال آپارات عمومی‌ها را دنبال کنید. 

ریدینگ کنکور سراسری 98 با پاسخ را بخوانید.

0 نظر

نظر شما چیست؟