در سال کنکور تستی بخوانیم یا تشریحی

در سال کنکور تستی بخوانیم یا تشریحی

چگونه درس‌های تشریحی مدرسه را بخوانیم که در کنکور نتیجه بگیریم؟

پرسش‌های دانش آموزان

-معلمان در مدرسه اصرار می‌کنند که درس‌ها را به روش تشریحی بخوانیم. همان روشی که عملاً برای سال‌های قبل خوانده‌ایم اما ما می‌دانیم که این روش برای کنکور جواب نمی‌دهد. چرا که سال گذشته برای امتحان نهایی خواندیم اما وقتی دوباره می‌رویم همان درس را برای آزمون تستی بخوانیم می‌بینیم درصدمان بالا نیست. پس جایی از کار اشکال دارد.

-خوب چه بکنیم؟ درس مدرسه را به شکل تشریحی نخوانیم؟ این که نمی‌شود. معلم‌ها فشار می‌آورند و قبول نمی‌کنند. تازه می‌دانیم که برخی از درس‌ها برای پیش دانشگاهی نهایی است و باید آنها را خوب بخوانیم.

- آیا می‌شود الان به روش تشریحی بخوانیم بعداً در عید تست بزنیم؟

پاسخ من منفی است و به‌شدت منفی. این راهکار درستی نیست و باعث خواهد شد که شما هم جزو دانش‌آموزان معدل بالایی بشوید که در کنکور رتبه‌های خوبی نمی‌آورند.

تغییر نگرش، اولین گام است.

به نظرم اولین کار این است که یک موضوع را برای خودتان جدی کنید: «شما امسال باید همه توانتان را برای نتیجه گرفتن خرج کنید» منظورم این است که امسال باید آدم روزهای سخت باشید. جنگنده! کسی که برای رسیدن به نتیجه می‌خواهد از خودش مایه بگذارد. پس یادتان باشد که قرار نیست راه‌حلی به شما بگویم که شبیه قرص خوردن کارتان را راه بیاندازد بلکه، قرار است مسیری را برای شما طراحی کنم که عادت مطالعه قدیم شما را عوض کند و عادت جدید ایجاد کند.

يادتان باشد: با روش‌های قبلی به نتايج قبلی مي‌رسيم و برای رسيدن به نتيجه جديد بايد روش جديد به كار بگيريم.

طراحی مسيری كه بتواند نمره‌ی مدرسه را خوب و نتيجه كنكور را عالی بكند.

برای دروسِ مفهومی چطور عمل کنیم؟

هر جمله به كمك چند واژه كليدی فهميده می‌شود. اين واژگان كليدی همان‌ها هستند كه در امتحان‌های تشريحی اگر هزار جمله هم در جواب سوالی داده باشيد ولی آن واژه كليدی را نگفته باشيد، نمره نمي‌گيريد. در آزمون‌هاي تستي هم همين واژگان كليدي تفاوت بين گزينه‌های غلط و درست هستند. در واقع اگر شما واژگان كليدی را در هر درس خوب فرا بگيريد هم به سؤال‌های تشريحی و هم به سؤال‌های تستی پاسخ خواهيد داد.

راه شناخت اين واژگان كليدی چيست؟

برای اين كار اتفاقاً يك قرص خوب داريم كه اگر آن را به موقع مصرف كنيد جواب مي‌گيريد.

انتشارات مشاوران آموزش در كتاب‌های  خود اين واژگان كليدی را براي شما مشخص كرده است. آن هم در چند نوبت. در «درسنامه»، واژگان كليدی با رنگ ديگر مشخص شده‌اند. در بخش مستقلی نيز به نام «واژگان كليدی» همين واژگان را به صورت جاي خالي داده‌ايم كه تمرين كنيد و در بخش تست‌ها هم بارها آن واژگان را به سؤال تبديل كرده‌ايم. در نهايت پاسخ‌‌هاي تشريحي را نيز به كمك واژگان كليدی جواب داده‌ايم.

روش درست تست زنی چیست؟

شاید اكثر شما اين طور شايد شنيده باشيد كه ابتدا درس را بخوانيد و بعد از يكي دو روز تست بزنيد. اين جمله يك غلط شايع است و ريشه در عدم شناخت دروس عمومی دارد. دروس عمومی اکثرا دروس متنی و حافظه‌ای هستند ما نياز داريم كه وقتی يك متن تشريحی را مي‌خوانيم بدانيم كه از اين متن چگونه سؤال تستی طرح می‌شود. بسيار وقت‌ها مثلاً درس دین و زندگی را می‌خوانيم و بعد كه سراغ تست‌ها می‌رويم متوجه می‌شويم كه انگار اين سؤال‌ها ربطي به خواندن‌های ما نداشته است.

چند نکته‌ی مهم:

1- دانش‌آموزی که توانایی 80 درصد زدن را در یک درس دارد بی شک توانایی نمره‌ی بالای 18 گرفتن را در امتحان تشریحی دارد.

2- دانش‌آموزی که خودش را مجبور می‌کند که متن کتاب درسی را طوری بخواند که از عهده‌ی حل تست‌ها برآید عملاً می‌تواند پاسخ‌های تشریحی برای سؤال‌ها تشریحی بنویسد.

3- این روش‌ها که گفتم به شما یاد می‌دهد که دروس عمومی را حفظ نکنید بلکه به روش مفهومی یاد بگیرید. اگر این دروس را حفظی بخوانید باور کنید که در امتحان تستی توانایی درصد قابل‌توجهی به‌دست نمی‌آورید حتی اگر در امتحان مدرسه نمره خوبی آورده باشید.

0 نظر

نظر شما چیست؟